Ниво 2 - ДАК стратегии и оценяване
-
Проверете знанията си
-
Instructions: Clicking on the section name will show / hide the section.
Дейност - Да разберем семействата
Допълнителна информация
Допълнителна информация
Опасения относно употребата на други форми на комуникация
Едно опасение, което някои семейства имат е около мита, че "ДАК ще спре човека да се научи да говори", а към днешна дата всички изследвания отричат този факт. Особено при малките деца ДАК насърчава комуникация, когато е предоставен в правилния формат, среди и със създаване на забавление, идея на бъде държана в ума. Един терапевт от САЩ описва " 3 ДАК мита, възпиращи деца с аутизъм от това да отбележат напредък" ("3 AAC Myths Preventing Children with Autism from Making Progress.") Наличен е транскрипт (Transcript available)
Как рамките помагат за оценяването
съществува много голямо разнообразие от помощни средства за комуникация, езикови оформления, символни репрезентации, методи за достъп и фактори около формата (реалната форма и стила на електронното устройство и базирани на хартия ресурси). По тази причина може да стане малко объркващо, когато имате за цел да намерите най-добре пасващия вариант за конкретното дете.
Следването на рамка за оценяване позволява на екипите да работят заедно по един систематичен начин с цел да намерят най-доброто решение за всяко дете. Рамката за оценяване също помага да се осигури достъп до ресурси като форми, които насочват мисленето, дейности и занимания, които да бъдат изпробвани по време на оценяването, и начини за измерване на успех и напредък.
Можете да последвате линковете, за да видите и изпробвате Матрица Комуникацията има значение (Communication Matters Matrix) и Модела на участие (Participation Model), също така да ги сравните с Рамката УСЗИ (SETT Framework), която ще бъде обсъдено по-подробно. Различни рамките може да бъдат необходими в диапазон от среди.
Един свободен уебсайт инструмент, който може да бъде използван от професионалисти и членове на семейството. Той ви превежда през серия от въпроси, които образуват таблица, която показва настоящите комуникативни умения и трудности на детето. Също може да бъде използван за мониторинг на напредъка, който детето прави.
Тази рамка първоначално е била разработена от Дейвид Бойкълмен (David Beukleman) и Пат Меренда (Pat Mirenda) през 1988 година и била одобрена от Американската асоциация за реч и слух / ААРХ (American Speech and Hearing Association / ASHA) през 2004-та. Тя осигурява силен, систематичен подход към ДАК оценяване и интервенция.
Моделът на участието се вижда чрез блок - схема, която включва следните стъпки:
Оценяване на бариерите пред възможностите
Напр. политики, отношение, умения на екипа, който подкрепя детето
Оценяване на бариерите пред достъпа
Напр. настояща комуникация, потенциал за употреба на ДАК, потенциал за подобряване на речта
Планиране и прилагане на интервенции за днес и утре
Напр. осигуряване на тренинг за детето и екипа
Оценяване на ефективността
Участва ли лицето в живота си, използвайки неговата ДАК?
"УСЗИ е акроним за Ученик, среди, задачи и инструменти. Рамката УСЗИ е базирана на предпоставката, че за да се развие една подходяща система от инструменти (подкрепящи - устройства, услуги, стратегии, настаняване, модификации и пр.) екипите трябва първо да развият едно общо разбиране за ученика, конкретните му среди, в които той или тя прекарва време, и задачите, които са задължителни за него или нея, за да бъде способен да извършва или да се научи да извършва активно участие в процена на обучение/ учене, който води до образователен успех." Joy Smiley Zabala, Ed. D., ATP
"Целта на Рамката УСЗИ е да помогне на колаборативните екипи да съдадат Ученик - центрирани, (за личността) Средово - полезени и фокусирани над Задачите Инструментални системи, които развиват участие и постижение."
Дейност - Планиране за ДАК
За да се разбере защо има толкова мното необходими типове оценяване, погледнете тези ресусрси, тъй като те ще ви помогнат да "Планирате за ДАК през деня" ("Plan for AAC throughout the Day")
Проджект Кор (Project Core) - Универсален инструмент за избор на основа / ядро (Universal Core Selection Tool)
Ако не сте изпробвали Универсалния инструмент за избор на основа / ядро (Universal Core Selection Tool), тук има някои решения, които екипа на Проджект Кор (Project Core) ви моли да вземете, преди да създадете табло със символи или основни думи. Започнете да мислите за всички други въпроси, които бихте искали да зададете на себе си, докато изграждате табло със символи за някое дете. Добавете ги във вашия дневник за рефлексия в отдела за различни типове на оценяване, които са необходими, когато се обмисля ДАК, и бъдете готови да се запитвате още повече, когато научите за Рамката УСЗИ (SETT Framework) в следващата тема.Обобщение
Обзор на рамката УСЗИ
Това видео осигурява кратък преглед на рамката. То ще ви запознае с УСЗИ. Наличен е транскрипт (transcript).УСЗИ: Ученикът
Винаги се налага да обмисляме диапазон от фактори, свързани с тялото на ученика, неговите когниция и поведение, когато се подготвяне за оценяване, наблюдаваме ученик и изпробваме съоръжения / екипировка. Въпроси относно тяхното отношение към ДАК и комуникацията като цяло, способността им да се включват в задачи, нещата, от които се интересуват, как изразяват този интерес, са примери за важни неща, които да бъдат отбелязани.
също е важно да псигурите участието на ДАК екип за оценяване и поддръжници, включващо семейството да се съгласи с най-добрите възможни решения , когато детето не е способно да индикира предпочитания.
физическите способности на детето, като начина, по който движат дланите и ръцете си, ще имат много значително влияние над решенията, които можете да изпробвате и препоръчате.
Вземете предвид едно дете, което познавате и има физически увреждания. След това погледнете в Международната класификация за функциониране, уврежданя и здраве / МКФУЗ (International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF), която осигурява дълъг списък с "фактори относно ученика, които можете да обмислите, когато завършвате едно ДАК оценяване.
Като извършите и завършите повече оценявания, ще забележите, че някои са по-уместни и съответстващи от други, но без значение от това, документа осигурява много полезен чек-лист, за да ви помомогне да се подсигурите, че сте покрили всичко.
Дейност - Представяне на Стефан
Нека да се запознаем със Стефан, едно дете с церебрална парализа, той се нуждае от оценяване и затова ние ще извършим оценяване в стил УСЗИ, изпозлвайки основните документи осугирени от автора на УСЗИ, Джой Забала (Joy Zabala).
Прочетете проучването на случай на Стефан (Read Stefan’s case study). Върнете се към списъка на МКФ по-горе. Кои айтеми в списъка могат да бъдат видени като бариери за Стефан, когато изпозлва помощно средство за комуникация? Къде са неговите сили?
УСЗИ основен формуляр - разглеждане на потребности
Основния УСЗИ формуляр (SETT Scaffold form) ви помага при обмислянето на това пред какви предизвикателства и трудности се изправя Стефан. Когато извършвате това дръжте в ума си, че Стефан също има много силни страни и ние ще ги използваме, за да намерим най-доброто решение за комуникация.
УСЗИ: Среда
Когато извършвате ДАК оценяване често се забравя за средата. Това е една причина защо следването намодел като УСЗИ може да помогне да се подсигури, че е на преден план в процеса на оценяване. Международната класификация за функциониране, увреждания и здраве / МКФУЗ (The International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF), също осигурява примери. Привлачете изброените думи до подходящата категория в ляво.
Представете си Стефан като ученик на мястото, където работите.
Помислете кои от тези средови съображения ще му помогнат и кои е вероятно да бъдат бариери пред неговия успех с ДАК?
Има множество документи, написани на английски език, достъпни за подкрепа на ДАК специалисти в следните сгери:
Линкове и описание за тях могат да бъдат намерени в последвалата секция за четене.
Обобщение
Допълнителна информация
МКФ (ICF) може да бъде свалена от сайтан на Световната здравна организация (World Health Organisation):
Инструменти за интервюиране:
Инструменти за наблюдение:
Чек-листове за клинична оценка - информирани партньори:
Практическо ДАК оценяване:
Дневник за рефлексия
УСЗИ: Задачи
От ключоео значение е да се има пълна осведоменост за задачите, които детето иска или се нуждае от, за да постигне изпозлването на препоръчаното решение. Това може да има значителен ефект върху избора на речник (думите и фразите), които са изпозлвани в ДАК решението. Едно малко дете може да се нуждае от думи като сапунени мехули или пясък, докато едно 8-годишно дете може да се нуждае някои думи за по-напреднали, за да се напаснат на подходящи за възрастта дейности и занимания. Тези думи е възможно да бъдат дабавени към основния речник или използвани в таблото за дейности и занимания.
Необходимо е да вземем предвид, че участието в дейности не е единствената важна задача за един млад ДАК потребител, но също така и цялостното развитие на езика, което е дългосрочна задача с критични значение за дългосрочните резултати в живота. Това е един пример защо екипният подход е необходимо да бъде предприет за ДАК оценяване. Нека да разгледаме нашето проучване на случай ...
Стефан и хората, близки до него, са били запитани защо Стефан се нуждае от помощно средство за комуникация. Това са техните отговори:
Примерът със Стефан покрива сфери на комуникативни задачи:
Дейност - нужди и задачи
Можете ли да свържете типа въпрос, зададен относно това защо Срефан се нуждае от помощно средство за комуникация, с трите сфери на комуникативни задачи чрез обръщане на картите? (игра тип мемори)Изграждане на език за задачи
Когато се мисли как може да се окуражи употребата на повече език при всяка регулярна сесия за оценяване, си струва да се обмисли употребата на инструмент за анализ на графика (schedule analysis tool), за да се намери правилният речник. един пример е Работният лист за приложение на ДАК (AAC Implementation Worksheet), предоставен от Вики Кларк (Vicki Clarke). Процесът включва наблюдение на средата на детето и записване на това, което се казва от неговите или нейните връстници, и типа дейности и занимания, в които се ангажира детето. Чрез извършването на тази задача вие ще бъдете способни да продължите към следващата част на УСЗИ, а ние ще обсъдим начина за изграждане на табла за комуникация и напредък с изграждабето на език в Ниво 3.
УСЗИ: Инструменти
Най-очевидният инструмент е самото помощно средство за комуникация, независимо дали е решение базирано на хартия или електронно устройство - често и двете! Обаче, "Инструмент" на есика на УСЗИ също се отнася до хората, които ще подкрепят детето. Това включва тези, които ще комуникират с него или нея всеки ден, такива като семейството, обгрижващите, учителите, терапевтите и други специалисти, които е вероятно да работят с детето веднъж седмично за развитие на езика, както и участието на ДАК специалисти, за да предоставят обучение и подкрепа за ползванвто на помощното средство за комуникация.
Сега погледнете как Атлас е способен да комуникира, използвайки едно приложение за няколко задачи, а изпозлва други инструменти за комуникация. Тук не визираме някое конкретно приложение, но искаме да покажем как ДАК може да окуражи развитието на речта, езика и уменията за грамотност.
Atlas - 'Now we're Talking!' from AACORN on Vimeo.
Обобщение
Допълнителна информация
Дневник за рефлексия
Напасване на набор символи към потребителя
Нека да помислим за необходимата гъвкавост в една книга за комуникация или апликация, направени от символи, и да изслушаме как Тамсин (Tamsin) изпозлва нейния набор символи, за да каже, че брат й е луд! Също, отчетете как нейното училище работи, за да постигне среда на интеграция и ивключване (свалете транскрипт / Transcript download)
Дейност - описване на набори със символи
Задача - сравняване на набори от символи
Много комерсилани набори от символи са достъпня на някой определени ДАК устройства, а Набори със символи с отворени лицензи (Creative Commons) обикновено могат да бъдат добавени към всяко устройство (Понякога се налага да бъдат адаптирани). Вижте тази таблица за сравнение (разработена от Spectronics), за да сравните набори от символи и нашите слайдове на презентация по темата (presentation slides on the subject). Могат да ви бъдат от помощ да започнете направата на таблица за някои от съображенията, които вече засегнахме.
Мислете за вашия потребител (повече по тази тема в модулите, които предстоят), среда, задачи и чак тогава за иконичност, абстрактност на репрезентациите. Гледайте и чувствайте сред целия набор символи, а не само отделни символи. |
✔ |
Дали набора символи позволява достатъчно речниково покротие за в бъдеще? | ✔ |
Добре ли са представени сновните думи, които най-често се използват? | ✔ |
Изобразени ли са техните ясни правила, така че да показват различни части на речта, действия, теми? напр. една група има очертан облак около себе си, предлозите да са изобразени в квадрати и пр. | ✔ |
Колко консистентни са репрезентациите? | ✔ |
Колко сложни са символите? Гледайте фона и количеството детайли? | ✔ |
Могат ли символите да бъдат адаптирани към слабо зрение - черно-бели, висок контраст? | ✔ |
Ще бъдат ли символите лесно адаприрани, така че да пасват на много разични условия? напр. стени, таблици и пр. | ✔ |
Може ли набора символи да бъде използван като основа за развитие на умения за грамотност? | ✔ |
Набора символи има ли лиценз, който позволява независими адаптации и споделяния? | ✔ |
Още опции... | |
Пиктографични набори символи
ДАК системите са създадени от всички елементи, които вървят към цялостна комуникация, част от тази колекция може да бъде ДАК набор символи.
Обикновено един пиктографичен набор символи е:
Преминаване от единични концепти към изграждане на език със символи
Високо поктографичните набори символи може да съдържат лесни за отгатване символи, но може да бъде не толкова лесно да бъдат приложение към всички контексти. Един символ за "вода" може да не върши работа, когато детето иска да ви каже, че очите му се насълзяват.
Изследвайте един диапазон от набори символи на Глобъл Симболс (Global Symbols) и от други ресурси, които е възможно да сте намерили, и развийте свои собствени идеи за най-добрите набори символи за децата, които подкрепяте. Можете да добавите селекцията във вашия дневник за рефлексия.
Обобщение
Допълнителна информация
Дневник за рефлексия
Слайдове на презентация
Eyegaze isn't Perfect
Eyegaze does have some disadvantages. Until recently it was one of the most expensive options, with integrated eyegaze communication aids costing more than many people could afford. More recently cameras have become available that work with most Windows computers and tablets.
In addition, eyegaze systems are very dependent on the ambient light. While they work without issue indoors, they usually fail outdoors and in sunny indoor spaces, such as in bright classrooms. Children who use eyegaze for AAC need to be able to access a reasonable number of symbols displayed on the screen at any one time. This requires good voluntary eye movements, something which can be hard for children with physical disabilities such as cerebral palsy.
Another factor to consider when evaluating eyegaze is the position that it needs to be accessed in order to work. Typically this is directly in front of the child, at head height, mounted safely to the wheelchair. Any variance in this position can greatly affect accuracy. This position can be difficult to achieve, and even if it is possible, then the presence of the eyegaze affects view which in turn affects mobility and awareness, as well as the ability to maintain appropriate eye contact during conversation.
Activity - Reviewing eyegaze use
Watch the eyegaze video. How is
Jason selecting the symbols he wishes to use? What are the advantages and disadvantages of this approach?
Can you think of any other approaches? Make a note of your thoughts in your reflective journal.
Further Reading
Eyegaze
Assessing for Switch Access
Developing Switch Skills
Reflective Journal
Presentation slides
Children learning language in the classroom
Never forget to remind yourself about the importance of language in developing confident young individuals. The role of the classroom with its complex interplay of social dynamics is vital for children to develop an understanding of language and the important pragmatic social skills that accompany it. Being part of this group, and the communication that is required for this, is vital for a child to develop confidence and a sense of agency. Children that can’t communicate do not learn to speak for themselves. Communication aids and effective classroom support can change this.
Of course this applies to children who communicate using AAC as well as for those who do not. So how do we set up a classroom to help children who use AAC to engage, learn and socialise?
Activity - Thinking about classrooms
Consider our case study, Fiona, or a child you are familiar with. Read how she is being encouraged to take part in the classroom activities. Note down your thoughts in your reflective journal.
The physical space
Some of the easiest problems to solve involve physical space for paper-based and electronic aids, places to securely store the aids and points to charge the high-tech devices. These can be seen as practical issues and are usually straightforward to correct. Ask yourself questions such as:
A supportive place to learn symbols
Many AAC users share classrooms with children who do not use AAC. Using
communication symbols throughout the classroom helps everybody as they are picture labels that
help children who are learning to read and write, as well as normalise the use of symbols for the AAC user.
Examples of symbols in classrooms include now and next boards, visual timetables, storage labelling and social stories.
Making a visual timetable can be a matching game with different areas for the various activities.
The role of the people in the classroom
However just as importantly, if not more so, is the human support from teachers, teaching assistants, and the AAC user’s peers in the classroom. One of the most important roles is that of the ‘communication partner’ - the people who communicate with the AAC user. Having an assistant or carer using the AAC system or device with a young child, learning to communication will help them to become more integrated into the daily routines as well as a more independent member of the class. The importance of the communication partner's role will become more apparent as we work through the levels.Class Activities
Any activity that the child engages in can, and should, involve their symbol communication aid. Examples include:
Here is an example of Simon Says game using Avaz AAC app (YouTube Transcript available)
Activity - Reflecting on Using AAC
Have a look at this blog from PrAACtical AAC: How We Do It: AAC in the Special Education Classroom . You may
find some useful ideas.
Summary
Further Reading
Articles with ideas for using AAC in the classroom
You can make resources using software and websites such as:
You can also use Microsoft Word, making use of photos, online pictures and free symbols:
Reflective Journal
Presentation slides
Building AAC Competencies
If a child learns to use their communication
aid for 30 minutes twice a week with their speech and language therapist, then it would take 84 years for them to be exposed to as much language as a typical 18-month old. This statistic is intended to make the point that it is everyone’s responsibility
to become good communication partners and to ensure that the communication aid is available in as many situations as possible for the child.
Janice Light has written about the four areas that a child needs to develop in order to become a competent AAC communicator. This is very useful when working with a child because you can consider how they might be learning in all these areas. Janice Light and David McNaughton revisited the ideas in 2014 (downlod PDF slides). You will recognise each competency as they have been mentioned and linked to the Tobii dynavox Pathways for Core First.
Each tab represents one of the four original competencies.
Linguistic competencies involve the following:
Operational competencies involve the following:
Strategic competencies relate, largely, to how to deal with the limitations of the communication aid, e.g.
Social competencies include a list of how the child uses the device in practical terms to:
Additional Information as a result of the updates to the four competencies include Changes to AAC Systems and Expectations for Participation, Demographics and the Scope of Communication Need
Whenever any classroom activity is being considered for an AAC user then an awareness of these four essential areas of AAC skill development is necessary. Such activities may fit to existing AAC teaching styles such as explicit instruction, incidental
teaching, mand-model or conversational coaching.
However, most linguistic, operational, strategic and social skills are developed through modelling, whereby the communication partner uses the AAC user’s device to talk to them. This is known to have a profound effect on the development of children who
use AAC.
Activity - Modelling
The importance of modelling has been mentioned at every level
during this course. Point-Talking is a descriptive alternative term that you might
also see being used for this AAC communication strategy. It simply involves the more competent communication partner
pointing at symbols on the
AAC user’s communication aid while they are talking with them.
Modelling is a way to expand the individual’s vocabulary while demonstrating how the device can be used in natural settings. It can be used to work on all four of Janice Light’s competencies because you can model turning the device on and off, using it
in social situations, combining existing symbols to overcome missing vocabulary and to teach
new symbols. Modeling also slows your speech down which makes it easier for the
AAC user to learn.
Types of Language
When people first start modelling they tend to use directive language. Although this comes from a good place it does not help the AAC user to become a good communicator as it tends to be "one sided"
Directive language involves commands, closed questions and questions that the communication partner already knows the answer. Examples include:
Broadly this strategy involves testing and not teaching. Using this technique results in children not gaining that sense of agency discussed in Unit 1 and it stops them from developing the ability to initiate conversations and coming up with novel utterances.
Parents, always with the best intentions, often use directive language and so when planning out implementation it is important to work with them on their ‘communication partner’ skills.
Video - It is sometimes hard to find ways to encourage children to initiate conversations...
Non-directive language is more similar to the natural communication you would expect peers and adults to have with children who use their speech to communicate.
Examples include:
Try this as a communication partner with a young child and see how much more language is generated by them, rather than yourself in the conversation! You may want to make a note in your reflective journal.
Further Reading
Reflective Journal
Presentation slides