Моля, работете и
преминавайте през темите по-долу в реда,
в който са представени, освен ако не се
чувстване уверени в това, че познавате
предмета.
Изберете индивидуални
стрелки отстрани на заглавието на темата
или „Отвори всички“. Това действие ще
покаже една дълга страница със съдържание.
Стрелките и заглавията действат като
превключвател за отваряне и затваряне
на секции. Когато приключите една тема
може да намерите за по-лесно, ако затворите
тази секция и преди да продължите към
следващата.
Open all
Close all
Instructions: Clicking on the section name will show / hide the section.
Представяне
Това е представяне на Ниво 1, където ние ще
Мислим за разликата между реч и език, и какво означава комуникацията
Обмислим припокриването между три компонента
Обсъдим съвети за ранна комуникация
Припомним значимостта на уменията за слушане
Сподем как комуникацията може да бъде насърчена от и на ранна възраст.
Три взаимосвързани компонента
Има три ключови концепта или компонента, които да бъдат запомнени, когато говорим за ДАК. Те са реч, език и комуникация.
Реч се отнася до звука на говоримия език.
Език се отнася до цяла система от думи и символи - писмени, говорими или изразени чрез жестове и език а тялото - които са използвани, за да се комуникира смисъл.
Комуникация “е основополагаща за развитието на децата; децата се нуждаят от това да бъдат способни да разберат и да бъдат разбрани. Комуникацията е основата на връзките и отношенията и е съществена за учене, игра и социални взаимодействия.” Цитат от 'All Together Now' (download PDF)
Привлачете думите до подходящата колона - Може да откриете припокривания и може да не сте съгласни с мястото, където думата би трябвало да бъде поставена! Накои думи биха могли да бъдат на две места, но в случая е позволена само една позиция.
Не всичко е заради речта!
Това YouTube видео е размяна на мисли, която може да ви накара да се усмихнете! В дневника ви за рефлексиявпишете някои бележки относно това кои мислите, че са важните типове взаимодействие, които се случват.
Още съвети за насърчаване на езика
Между 12 и 36 месеца повечето малки деца ще започнат едно вълнуващо пътешествие на научаване на езика около тях. Те, обикновено, могат да наричат по име хората в тяхното семейство, да посочват картинки и предмети, когато са били са били назовани, и експериментират с изречения от две до четири или повече думи. Следват прости инструкции и ще копират думи, които са узползвани от другите за изразяване на техните нужди и желания или просто заради забавата от говоренето.
Когато езикът не се развива по това, вече споменато, време, има много соециалисти, които могат да помогнат със забавените комуникативни умения и в едно YouTube видео Терапевт по речта и езика (още познат като речеви терапевт, патолог или логопед, в някои страни) предоставя пет съвета за насърчаване на езика на малките деца. Кои са познати и на вас?
Дейност - Насърчаване на комуникацията
Тази дейност е всичко за нас! Помислете за това как подсигуряваме възможността да направим конуникацията ефективна.
Сензорно разказване на история
Сензорното разказване на история изпозлва всичките ни сетива, за да разкаже история, която е лесна за проследяване и вземане на участие в нея.
Дори най-обикновените събития могат да бъдат направени вълнуващи и интересни. Помислете за:
Ходенето до тоалетна - отгатнете колко крачки ви отнема, за да отидете до там, или какъв брои хора ще срещнете по пътя.
Подготовката за следващия час или прибирането във вкъщи - измислете изстория, която съдържа ‘и тогава’ след всяко ‘събитие’ до края: “ и тогава ще си бъдеш обратно във вкъщи”.
Работа с деца, които имат когнитивни нарушения (Mencap YouTube video)
Обобщение
За да развием езика и комуникацията на едни дете, е нужно ние да:
Първо да им привлечем вниманието
Да имитираме езика им, докато изпозлваме също и пълния обхват на изразяване
Изпозлваме всички сетова, за да представим нови думи
Повтаряме и надграждаме над това, което детето казва
Да дадем време на детето да отговори и
Да се опитваме да избягваме задаването на въпроси
Да покажем правилния начин на казване на нещава, вместо да бъдем критични
Не е нужно комуникацията да бъде вербална. Когато тя е допълнена или е използвана алтернатива за лицата, които имат комплексни комуникативни нужди, това на български език е познато като допълваща и алтернативна комуникация (ДАК). Трудно
е да си представим, че не сме способни да говорим и да се изразяваме.
Помислете за това как се чувствате, когато не можете да разберете друг език, както е когато пътувате сам или сама. Какъв вид трудности и притеснения възникват?
Налага ни се да открием други начини, по които да направим така, че да бъдем разбрани, иначе ставане изолирани и раздразнени, фрустрирани.
Обикновено на много ранна възраст децата започват да
разбират картинки, да правят жестове, да посочват и да изграждат очен контакт, да използват език на тялото, а също така и да вокализират. Тези форни на неподпомогната комуникация остават много значини през живота ни. Те продължават да допълват
нашите вербална реч и език.
Обаче, когато искаме да изразим нашите нужди и желания или да започнем с отправянето на искане, ако това не може да бъде постигнато чрез научаване да се говори, символите могат да се превърнат във форма на подпомогната комуникация.
Много малки деца започват с посочване, когато започват да комуникират, но могат да извлекат ползи от научаването на повече жестове, редом с употребата на картинки, особено ако техните умения за импресивен (разбиране) и експресивен език са забавени
или са невербални. Това може да се дължи на когнитивни, физически или сензорни увреждания, които могатда бъдат:
вродени (появяват се от разждането), такива като Даун синдром, Аутизъм или Церебрална парализа,
придобити (възнокват поради инцидент)м например мозъчно нараняване и травма или
дегенеративни (резултат от инвалидизиращо заболяване) водещо в резултат до дизартрия със сливане на речта или атаксия със слаба артикулация.
Обхвата на различни типове увреждания е огромен, тъй като те могат да варират по степен на речево и езиково затруднение, затова е важно да се разбере цялостната картина, за да се помогне на индивидите да преодолеят пречките и бариерите.
Иконичност на символ
ДАК символите, като много изображения могат да имат различни значения, зависещи от контекста и могат да бъдат използвани по различни начини. Те могат да представляват хора, предмети, действия, също както и да бъдат описателни, но от най-голяма значимост е необходимостта те да бъдат чувствани като познати и разпознаваеми - не объркващи или противоречиви, неразбираеми. "Иконичността" може да бъде важна. Това е обхвата, до който един символ представлява замислен, планиран смисъл и значение. Това не винаги е лесно. Необходимо е символът да има смисъл сред социалната среда на потребителя, да бъде част от културата и да представлява всички разнообразни аспекти от живота му.
Процес на учене на ДАК символ
Представянето на снимки на децата и говоренето за жестове, знаци и символи в ежедневния живот е важно. Но ученето на това как се използват символи за комуникация е малко като ученето да се свири на пиано - не става без упражнения.
ДАК и култура
“Езикът е културен феномен” (Huer, 2000) и затова е важно тази факт да се вземе предвид , когато се разработва и развива ДАК система за дете с комплекцни комуникативи нужди, което може да използва символи, които не са били създадени, вземайки предвид неговото общество или локализация.
Какво е локализацията в сравнение с персонализацията? Моля, добавете тези концепти във вашия дневник за рефлекция.
Необходимо е да има гъвкавост в избора на символи, въпреки че препоръчваме постоянство и последователност на дизайна и проектирането, за да бъдат направени по-лесни за учене.
Необходимо е символите да намалят фрустрацията и да позволят за направата на всички онези важни искания или споделяне на вълнуващ момент.
Някои деца стават много привикнали към определени изображения и представянето на алтернативи може да причини тревога. Необходимо е промените да се появяват с грижа. Винаги представяйте нови символи, които са подходящо попадение за детето, обстановката и належащата задача, позволяващи чувство за успех, когато е бил избран.
Дейност - Обикновена мемори игра за играене със символи
Предизвикайте паметта си! Примери за свободно достъпни ДАК символи от различни държави.
Когато символите са създадени от местни дизайнери, които разбират контекста, езика и социалната обстновка могат да доведат до по-добри резултати. Изследване проведено от екипаа на Глобъл симболс, използващо системата за гласуване за символи е демонстрирало това.
Обобщение
ДАК включва комуникиране на смисъл и значение, използвайки допълващи и алтернативни начини за адресиране на бариери пред речта и езика
Това зависи от повторенията и моделирането.
Използването на символи може позитивно да повлияе на резултатите от комуникацията редом с употребата на жестове и вокализации.
Важно е да се запомни, че познатостта и лекотата на научаване са повлияни от езика и културата.
Среда и обстановка, където са изпозлвани ДАК и символи
Да се приготвим за започнем с ДАК
Няколко различни ДАК системи
Планиране на прогресия
Много по-детайлни информация ще бъде осигурена в Нива 2 и 3 , това е само представяне на предмета.
Да започнем с ДАК
Докато гледате това видео, помислете за начините, по които Мая открива своя глас?
Когато зададете въпрос на много малки деца, а те все още само се учат да говорят, може да отговорят с жест, посочване или да направят опит да изрекат дума. Да се надяваме, че ще им дадете подкрепа и ще улесните това, което казват, вероятно чрез внимателно изричане на думата или фразата по коректния начин или като доразвиете това, което е било казано. Вие окуражатвате техните комуникативни умения и улеснявате езика им - същото е валидно и за потребителите на символи.
В представянето споменахме разликата между комуникация и език? Добавете някои бележки за тези два концепта във вашия дневник за рефлексия.
Дейност - Език и коминикация
Символи в Ранната комуникация
Необходимо е да бъде представен речник на свободно използваните символи в и сред всички комуникативни среди, независимо дали е в дома, училище или друга обстановка. Като се мисли за персонализация и локализация, този тип речник е станал познат като 'основен речник'.
Изберете горещите (червени) точки, за да видите как можете да помогнете на окуражаването на комуникацията. На това изображение виждате малко момче, използващо устройство за комуникация PicSeePal (PicSeePal communication device).
Ако за употребата на някои символи в интерактивна среда е необходим структуриран подход, може да помогне да пробвате Комуникационна система с размяна на изонражения (Picture Exchange Communication System), където символите могат да бъдат използвани като обект за изразяване на искане. Осигурен е тренинг за следване на фиксирана последователност от символи при употребата им, която позволява на детето да се научи да прави избори и да съобщава нужди, при положение, че в миналото са намирали са трудно да инициират комуникация. Разработена е, за да помага на тези деца, които са били диагностицирани в аутистичния спектър. Въпреки че, може да бъде ограничаващо, ако символите не са под ръка и не е възможно незабавно да се осигурят символи, когато в ума е възникнала нова идея.
Може да ви е от полза да използвате Динамичен екран с прагматична организация (ДЕПО) / Pragmatic Organisation Dynamic Display (PODD), използвайки стимулация на естествен език, където символите се използват редом с вербален език. ДЕПО книгата е подобна на мрежовия екран и може да бъде използвана с онлайн приложение. Принципът е основно относно моделирането, но партньорът в комуникацията първоначално насочва разговора и наблюдава ДАК потребителя за реакции, ако са неспособни да индикира символите, които желая да изберат, като използва стимулация на естествения език, при която символите се използват редом с вербалния език. Всяко взаимодействие е интерпретирано и комуникацията продължава с обръщане на страница или екран страна на партньора за комуникация.
Демонстрация на ДЕПО с Тасман и Рийгън
Различни ДАК системи - Екрани с визуална сцена
Изследванията са показали, че когато малки деца работят с изображения, могат да намерят за по-лесно да изпозлват ектани с визулана сцена (ЕВС). Те могат да бъдат снимка или изображение на таблет, което има обекти/предмети за обсъждане и разговор. Може да бъде всяка една сцена като позната стая с любимите играчки или кухня с храна и напитки, колата или пространство навън с животни. В примера по-долу можете да видите как могат да бъдат използвани хотспотс (горещи точки) за текс, но обикновено бихте записали звукове, звуци и реч, номинирали обекти или задавали въпроси, за да окуражите взаимодействието.
Дейност - подготовка да се започне с ЕВС и взаимодействие
Опитайте да вземете снимка и да изберете точки от нея, които могат да инициират разговор. Колко отворени въпроси можете да зададете и как се окуражите вашият малък потребител на ДАК да взаимодейства?
Открихте ли, че разговорът клонеше към тенденция да е иницииран от вас като портньор в комуникацията и че речникът е бил ограничен до това, което е било достъпно под вашите потенциални хотспотс (горещи точки). Може би имате нужда от колекция символи, за да подкрепите темата?
За да се разшири речник и да се генерира повече език, е време да се премине към формат на коотдинатна мрежа с разнообразни слоеве, които позволяват по-гъвкав подход към изграждането на речник. Това не означава, че темите са изгубени, а че тези думи, които са често използвани, са по-лесни за достигане. Тези формати често се наричат Основни табла.
Представяне на Основен речник - табла за комуникация
Таблата Основен речник предлагат някои от градивните елементи, около които ранната комуникация може да бъде изградена.
Това видео осигурява полезно представяне на темата за Основни табла.
Дейност - Употреба на табло с Основен речник
КофДроп (CoughDrop) предоставят няколко свободно достъпни образци на ДАК диаграми/табла, включително и основни табла. Те са изградени на база система с координатна мрежа, която може да бъде изпозлвана онлайн в уеб браузър, като приложение на преносими технологии или като принтирани страници за базирана на хартия система.
Важно е многобройни ДАК системи да бъдат изпозлвани успоредо с мултимодални форми на комуникация или тотална комуникация. Едно елетнонно помощно средство може да бъде, невъзможно за употреба в банята , а единично табло за комуникация или малък набор карти, като тези на ключодържател съз значими символи, могат да по-полезни в някои случаи.
Различни типове табла за комуникация могат да бъдат разработени за редица задачи, среди и да бъдат персонализирани, за да пасват на потребителя, на лингвистичните структури на езика както и на темите, които биват дискутирани.
Обобщение
Запомнете, че ние искаме избраните символи да позволяват на Дак потребителите не само да разбират езика, но също и да:
Подобрят езиковите умения
Изразят нужди и желания
Обменят информация
Преживеят социална близост
Се ангажират с различни среди и обстановки и да генерират език, който на свой ред ще помогне на развитие на възможните писмени умения.
Но не е нужно дейностите за комуникация да бъдат формални! Играта, интерактивните игри и забавлението са ключови мотиватори за комуниакция, както ще откриете, когато преминавате през модулите, които ще следват.
Какво имаме предвид с континуум от системи и устройства
Какъв обхват устройства имаме достъпни за нас
Стартирането от ниско- към стредно- и тогава към високотехнологични средства в ДАК пътешествието.
Целта е да се илюстрират някои от начините, по които символите могат да бъдат изпозлвани с разнообразни типове подпомагащи технослогии (АТ).
Ключови моменти за запомняне
Подобряване на способностите чрез подсигуряване, че дизайна на ДАК системата ще осигури най-високото ниво на език, което може да бъде достигнато.
ДАК инструментите, стратегиите на ПТ и техниките е нужно да се справят с непосредствените комуникативни нужди, с също така и с очакваните в бъдеще комуникативни нужди.
Цели да преодолее бариерите чрез предлагане на подкрепа в употребата на ДАК системи във всеки един възможен момент.
Винаги окуражава всяко преднамерена интеракция и изграждането на умения чрез последователна обратна връзка.
Дейност - подпомогнати и неподпомогнати ДАК системи
Говорим за неподпомогнати и подпомогнати ДАК системи, когато започнем нашето ДАК пътешествие. Това не е сложна идея.
Докато съчетавате надписите с изображенията по-долу, помислете коя от следните интеракции би била възприета като подпомогната или неподпомогната.
Табла за комуникация, които са лесни за употреба като не / ниско технологични помощни средства
Когато започнете с едно или две изображения на предмети или прости избори със символи, комуникационните интеракции са това, което е важно, за да се окуражи разбирането и изразяването на намерение, независимо от това дали то е вербално или невербално. Преди да погледнете към някои от начините за употреба на подпомагаща технология, може да ви хареса да научите как да създавате табла с прости символи и изображения или таблици, които могат да бъдат изпозлвани на ключодържател или преносимо устройство като ПикСииПал (PicSeePal). Тази таблица просто ще използва изображения достъпни в интернет, а не символи специално разработени за ДАК.
В този случай таблото или таблицата за комуникацията ще бъде една единствена страница с изображения или символи, която можете да направите като използвате Гугъл Слайдс (Google Slides). По-късно ще ви запознаем с други приложения за създаване на таблици и табла - видеото в YouTube има транскрипция (transcript).
Дейност - Характеристики за създаване на табло
Представете си, че от вас е поискано да изградите таблица на комуникация за конкретно дете, също така ви е бил даден списък - тип речник- с думи, който да използвате на координатна мрежа с определен брой клетки. Завършете дайността - кръстословица по-долу като начин за затвърждаване на някои характеристики, за които е необходимо да помислите. Ще бъдете отведени към друга страница, след което ще се върнете към тази тема.
Тези устрийства, по тенденция, работят с батерии и могат да бъдат изпозлвани за прости изказвания/ съобщения. На главното изображение, най-отгоре в тази тема, можете да видите две момичета с устройство с един единствен бутон, който може да има записано изказване / съобщения или да позволява достъп до електронни (работещи с батерии) играчки и по-сложни ДАК устройства. Детето се научава да активира суитча по всеки възможен за него начин - често това може да бъде с юмрук, ръка, глава или дори между коленете. Ще научите още много за достъпа чрез суитч като преминаваме и напредваме през нивата на този курс.
В ранните етапи много устройства за изпозлвани за прости записи или искания с да /не и единични думи /фрази.
Създайте проста таблица или списък във вашия дневник за рефлексия и като използвате интернет открийте характеристиките на поне 5 от изброените по-долу обекти. Добавете само тези, които чувствате релевантни към това да ви помогнат в бъдеще да правите избор на устройства. Това да са комерсиални продукти, които могат да бъдат използвани в многоезични ситуации и променят имената и типа си с времето. Може да не намерите някои, които вече не съществуват или не са налични във вашата държава, но тук е по-важно ученето за типа устройство от това да реално да се осъществи.
Да разберете тези характеристики, сега, ще бъде важно, за момента, когато обмисляте кое устройство е най-подходящо за конкретно дете, също така и в планирането на прогреса от едно устройство към друго.
Високотехнологичните системи зависят от основно захранване и батерии. Те могат да бъдат познати като устройства за генериране на реч (ГРУ) или помощни средства за комуникация с речеви изходен продукт (ПСКРИП). Могат да работят на операционни системи от компютърен тип или да бъдат специализирани помощни средства с много характеристики, които свързват с средови помощни средства, както и да предлагат усъвършенствани комуникационни системи като ЕйбълНет айпад с Тракът (AbleNet iPad with a Tracker Pro (Image).
Бъдещото напасване, където напасваме нуждите на детето към характеристики на устройство, е необходимо и не е нещо, което се случва просто веднъж по време на ДАК пътешествието. Често мислим за решения, които са в континуум от опции, базирани както на езиковия напредък, така и на характеристиките на устройството. Типа устройства, които е вероятно да подобрят това ДАК пътешествие, често изискват допълнителни стратегии, за да направят взаимодействията възможни. Помислете за:
въвеждане - допир, суитч, мека подложка, очи, клавиатура и пр.
методи за извеждане - текст-към-реч или зрителни средства на електронен екран.
съвместимост и оперативна съвместимост - устройства и системи, ако детето има достъп до повече от един брой.
Здравина и надеждност - издръжливостта на една система ще бъде повод за опасения и подсигуряване (back ups) ще бъде необходимо!
Обзор на ниско-, средно- и високотехнологични средства
Едно YouTube видео с транскрипция, осигурено от REACH Сървисес в САЩ (REACH Services) предоставя 3.51 минутен преглед на няколко различни типа ДАК устройства. Както ще видите има много опции, за които на бъдете осведомени.
Обобщение
Има много различни типове достъпни ДАК системи и устройства.
ДАК пътешествието е такова, което е на континуум.
Планирането на успеваемост е в сърцето на доброто предпставяне.
Обхватът на всички налични устройства се нуждае от внимателна оценка срещу уменията и способностите на потребителите, средата, включената задача и достъпната подкрепа. Виж Нива 2 и 3
В тази четвърта тема от Ниво 1 за дейностите ще ви е нужно да имате готова и човек, склонен да играе ролята на партньор за комуникация! базирана на хартия таблица за комуникация!
Ще разберете за различни аспекти на ‘директен достъп’ с базирани на докосване нискотехнологични и базирани на хартия системи за комуникация.
Ще откриете начин за увеличаване на речника на вашите табла за комуникация, използващи кодиране.
Ще изследвате начини за използване на нискотехнологични помощни средства, които представят език, но изискват само единичен отговор като форма от детето.
Опции за директен достъп
Системите за комуникация могат да бъдат адаптирани да бъдат достъпни за деца с физически нарушения, свързани с комплексни физически увреждания, такива като церебрална парализа или мускулна дистрофия. Но не са само физическите затруднения, промени могат също да бъдат направени за деца с дислексия, което е често срещано сред деца с аутистично състояние.
Има набор от методи за достъп, които могат да бъдат приложени към нискотехнологични базирани на хартия комуникационни решения, такива като табла с дейности и книги за комуникация. Запомнете по време на курса може да видите думите табло и таблица / диаграма да бъдат използвани взаимозаменяемо.
Посочване
Повечето деца ще предпочетат да използват един пръст за посочване на символи на техните помощни средства за комуникация. Но много деца с комплексни комуникативни нужди ще намерят това за трудно, заради изискваното ниво на контрол. Ето някои решения:
Адаптации
За точност бихте могли да се опитате да направите символите по-големи. Но бъдете предупредени, че по-големите мишени не винаги са по-лесни за хора, които употребяват големи и некоординирани движения. По-големите символи в дадена зона водят в резултат до по-малко на брой символи на страница, което увеличава навигирането между страници, което може да бъде неефективно и изморително за детето.
Посочване с юмрук
Някои деца, които намират посочването с пръст за трудно, ще използват посочване с юмрук, където цялата затворена ръка индикира желания символ. В зависимост от позицията на символа върху таблото, на практика, често детето ще върти китката си и ще използва различни части от ръка си.
Също е възможно да се използват крака, за да се избере символ, а някои хора използват дори носа си, въпреки че това може да има постурални усложнения.
Използване на острие за писане
Някои деца могат да захванат острие за писане, което позволява големи движения с фина, отлична прецизност като не изисква въртене на китката или изпъване на пръст. Има много различни форми и размери на остриетата за писане, които са достъпни, също могат да бъдат изработени по поръчка или 3Д принтирани. Изборът на острие за писане зависи от захвата и ориентацията на ръката и дланта на детето.
Дейност - Практикуване на посочване
Заедно с партньора за комуникация вземете таблицата / диаграма или табло за комуникация, които сте създали в темата за ДАК системи и устройства и изпробвайте няколко различни метода за посочване. Опитайте да използвате вашия юмрук за посочване, също така дори и вашите крака. Попитайте партньорът в комуникацията какво е лесно и кое е трудно за тях. Запишете си някои бележки във вашия дневник за рефлексия.
Още опции за достъп
Посочване с очи
Някои деца използват посочване с очи, посочване на специфични символи с техните очи, за да боравят с базирани на хартия комуникационни помощни средства. Това изисква партньори за комуникация, които са добри в наблюдаваните на очните движения, докато използват специфични умения за изграждане на изказвания / съобщения и да проверят дали са разбрали. Възможно е посочването с очи да бъде използвано със стандартни табла или книги за комуникация, но често се използва Е-тран рамка.
Е-тран рамка
Е-тран (Преместване на очите / Eye Transfer) рамката често е използвана от деца, които намират за по-лесно да комуникират като използват повече очите си отколкото техните ръце и крака. Е-тран рамката е направена от правоъгълник обикновено направен от прозрачна пластмаса с изрязан в средата проьорец. Символите са подредени около външната страна. Чрез внимателното наблюдение на очите на детето за комуникационния партньор е възможно да следи техния поглед и да потвърдят избора на символи.
Кодиране
И двете посочване с юмрук и очи основно изискват по-големи, следователно по-малко на брой, символи на таблото или страницата за комуникация. Това намалява речника на всяка страница, което ограничава думите, които детето е способно да използва. Един начин да се разреши това е да се използва цветово кодиране , което разделя таблото на 2 или повече цвята. След това малките символи са групирани и всеки е етикетиран с цвят. Използвайки този метод, едно дете може да посочи към групата и след това към цвета. С шест цвята това позволява шест пъти по колкото символи има на всяка една страница.
Също е възможно това да се направи като се използват цифри или форми, нещо, което би трябвало да бъде обмислено за деца, които имат зрителни затруднения.
Изгледайте това видео, за да откриете начина, по който цвета е използван, за да помогне в избора на символи. Налична е транскрипция(Transcript available).
Дейност - Упражнение на Посочване с очи
С партньор за комуникация опитайте да използвате посочване с очи за комуикация, използвайки вашето танло за комуникация. Колко лесно е това за партньорът в комуникацията? Как потвърждавате с партньора, че той или тя е избрал правилният символ? Какво се случва, ако той или тя направи грешка? Запишете вашите мисли и преживявания в дневника за рефлексия.
Сканиране
с асистиращ партньор
Някои деца най-лесно ще комуникират, използвайки сканиране с асистиращ партньор (САП), също познато като опосредствано чрез медиатор сканиране. Понякога това ще бъде един метод за подсигуряване (‘back-up’ method) за моментите, когато са прекалено изморени или по някакъв друг начин неспособни да използват обичайния си подход за достъп до базирани на хартия помощни средства за комуникация.
САП включва партньор в комуникацията, които изброява неща, които детето вероятно би искало да каже. Детето индикира, когато стигнат до правилното, обикновено чрез невербален "ДА" отговор и/или реакция. Обичайна практика за партньора в комуниакцията е да изпозлва табло или книга, съдържащи черник, така че да бъде представен по едини същи начин всеки път. Това помага на децата да научат изгледа на речника и да могат да предвидят кога да се подготвят да дадат своя "ДА" отговор и/или реакция. Това, бникновено, е най-малко ефективния начин да се достъп до помощно средство за комуникация, но може да бъде ефективно за деца, които намират другите методи за достъп трудни.
В това видео ще видите демонстрация на САП от АЦЕ Център (ACE Centre). Таличен е YouTube транскрипт.
САП понякога е комбинирано с посочване с очи като алтернатива на кодиране. В тези случаи детето ще гледа към група символи и партньорът за комуникация ще преминава през тях един по един докато детето даде неговата "Да" реакция и/или отговор.
Дейност - комбиниране на елементи на методи за достъпActivity
Върнете се към вашето табло за комуникация. Можете ли да откриете начин за комбиниране на посочване с очи и сканиране с асисстиращ партньор, за до го направите колкото е възможно по-ефективно за партньора в комуникация? Запишете всичките си идеи във вашия дневник за рефлексия.
Умения на партньора за комуникация
При всички базирани на хартия помощни средства за комуникация има значително поставяне на акцент върху участието на партньора за камуниация в интерпретирането и подкрепата на ДАК потребителя. Да се научиш внимателно и отблизо да наблюдаваш движенията на някого докато проверяваш дали правилно си интерпретирал тези движения изисква упражнения и практикуване. В допълнение, често се очаква от вас да правите предположения за думи и цели фрази (въпреки че това зависи от конкретното дете и би трябвало да бъде потвърдено предварително). Накрая, жизненоважно е партньорът в комуникация да запази това, което е било казано, така че цялото изречение да може да бъде повторено, прегледано и потвърдено. Това е по-лесно отколкото звучи, затова много хора избират да записват всяка буква или дума след като са били продуцирани.
Дейност
Предизвикайте паметта си! Опитайте се да рашите теста с множествени въпроси.
Обобщение
Нискотехнологичните помощни средства могат да бъдет ефективни за комуникиране чрез тях, но често изискват внимателен и предпоазлив дизайн, за да бъдат направени толкова достъпни колкото това е възможно.
Повечето нискотехнологични помощни средства са ограничени до наличния речник, но кодирането може да бъде използвано, за да може това значително да се повиши.
Сканирането с асистиращ партньор работи с почти всеки, който може да се концентрира и е мотивиран да го използва
Съответните на принципите умения на патртньора за комуникация са жизненоважни за потребителите на нискотехнологични табла за комуникация
Допълнителна информация
Адаптация на нискотехнологични средства (Adapting Low Tech) е свободен ресурс от АЦЕ Център (Ace Centre), който осигурява пълно описание на алтернативните подходи за достъп към нискотехнологичните / базирани на хартия ресурси
Тази тема изследва идеята за "прогресия и напредък" за потребители на помощни средства за комуникация:
Простите помощни средства за комуникация са полезни при начинаещи комуникатори
Но изискването да се "напредва" от прости към сложни устройства е ДАК мит
Мислете за утрешните комуникативни нужди така както мислите за днешните!
Моделът на прогресията, на напредъка
В миналото често се е предполагало, че децата ще започнат тяхното езиково пътешествие, използвайки устройства за единично изказване / съобщение, такива като Бигмак (BIGMacks) със снимки, и евентуално чрез серия от нови устрийства ще пробият пътя си към електронно устройство с хиляди символи. Въпреки че Бигмак (BIGMacks) и други устройства за единично изказване / съобщение имат своята роля, вече не е широко прието за инстина, че повечето деца би трябвало да започнат с тях и след това често да сменят устройството си.
Прочетете съдържанието под четирите бутина (заглавия) преди да изпълните дейноста по-долу.
Има проблмеми със стария модел за прогресия и напредък. Проблемът е в това, че тези по-прости устройства или "нискотехнологични" не осигуряват пространство, в което детето да израства; да развива и изследваа нов речник и да упражнява употребата на помощни средства за комуникация. Ако едно устройство е програмирано само с 2 или 3 символа, тогава те могат да кажат само 2 или 3 неща. Това е добре докато овладеят техниката, защото освен ако някой не е готов бързо да замени устройството, могат да бъдат заседнали за предвидимото бъдеще.
Да започнем с "укрепващ" речник. Често това, което сега е смятано за "най-добра практика" е да се започне с устойство с голям речник, но да се скрият (или "маскират") много от символите, коите не са използвани. Някои приложения като КохДроп (CoughDrop) автоматично подкрепят това скалиране на речника. Докато повечето символи са скрити в началото, тези, които са показани, запазват същото тяхно място дори години по-късно, когато устройството е пълно със съмволи. Това чертае ползите от мускулната памет или моторното планиране, където локацията на символа е толкова важна колкото самият символ. Научете повече за това какрво се има предвид, когато в ДАК се говори за укрепващ речник.
Твърде много символи? Ако по време на оценяването или след това се почувства, че има прекалено много речник (думи - символи) на екрана, в който и да е момент, което допринася за разсеяността и липсата на мотивация, е лесно да бъдем гъвкави. Типичният начин за справяне с тази ситуация е да се скрият или "маскират" символи докато усетите, че детето е готово. По тази причина можем да започнем с две клетки със символи или бутони (просто защото един би бил нискотекнологично помощно средство), такива като "повече" и "стоп" , преди градиращо да добавим нови символи, докато езика на децата се развива. Повечето ДАК проложения на таблети и специализирани комуникационни помощни средства предлагат тази опция. Това може също да бъде лесно постигнато, когато се използват базирани на хартия помощни средства за комуникация.
Маскиране е, когато скрием един или повече символи на табло
Изпозлването на маскиране помага за:
Редуциране на разсейването, причинено от наличието на преклено много символи, които не са незабавно полезни
Дръжте неколкото основни думи / символи винаги на същата позиция, за да се развият моторни модели на последователност
По-малко когнитивно натоварване, когато системата се научава
Осигурява позитивна обратна връзка с по-малко думи / символи, които са по-лесни за научаване
За да осигутите по-сложна помощ за комуникация, отколкото чувствате, че детето може да е способно да използва, включва предположението, че детето е по-способно, отколкото е възможно да мислите. Когато хората се изправят пред дете или възрастен с комуникативно увреждане , сме склонни да предполагане, че те също така имат и интелектуални увреждания или че имат ограничен капацитет за научаване на нови неща. Често ще отноме много време за тези ДАК потребители да се научат да изпозлват тяхната система в пълен обхват, а понякога може да се наложи устройството на бъде направено и/или заменено с по-просто. Важното тук е, че им е била дадена възможността да надминат очакванията.
"Предполагането на компетентност за ДАК потребителите е базирана на два принципа. Те са приложими към всички човешки същества, без значение от диагноза или степен на различие.
Въпреки че, има някои клопки относно предполагането на компетентност, които са покрити много систематично в статия на Американската асоциация за реч и слух /ААРС (American Speech & Hearing Association / ASHA), която можете да намерите в последващата секция за четене.
Обобщение
Среднотехнологичните и нискотехнологичните решения имат склоността да бъдат доста ограничаващи, но имат своите потребители.
Започването от уствойство с единично изказване / съобщение и работата по покона на усторойство с повече речник може да доведе в резултат до значителни недостатъци за някои деца.
Започването с голям речник и "маскирането" или "скриването" на някои символи може да бъде по-ефективно за много ДАК потребители.
През "предполагане на компетентност" често можем да осигурим децата с комплексни решения, които се нарастват със самите тях.
Разбиране нуждите на децата, които са потенциални ДАК потребители
Въвличане на семействата в процесите по оценяване, интервенция и вземане на решения
Партньори за комуникаця
Всеки един, които се свързва с детето, може да бъде възприет за партньор за комуникация
Семейства, обгрижваши, приятели, и тези, които познават потребителя на ДАК, също както и специалистите са от основно значение за подкрепата, която ще бъде нужна по време на деня, за да окуражи употребата на ДАК системи и всякакви други форми камуникация, където речта и езика за забавени или детето е невербално.
'Фамилно-центриран тренинг' е подход, използван в много страни в полето на специалното образование и конкретно в ДАК, но може да бъде познат под различни имена.
През последните години ролята на семействата, сиблингите, и родителите в била подчертавана в планирането на процеса, когато се вземат решения за деца с комуникативни разстройства. Това, конкретно, е значимо, когато употребата на ДАК подсигурява успешни резултати.
Дейност - Увереност в развитието на партньори
Представете си, че работите с родители или обгрижващи на дете и сте били запитани някои въпроси относно представянето на ДАК за насърчаване на комуникативните умения.
Оценяване на умения
Ако не сте се чувствали много уверени докато отговаряхте на трите въпроса в теста, не сте сами. Има много повече тестови твърдения във въпросника, разработен от Ейми Старбъл (Amy Starble) и колегите й "Фамилно-центрирани интервенции и удовлетвореност от обучението относно ДАК устройства" ("Family-Centered Intervention and Satisfaction With AAC Device Training"). Обаче, когато сте тревожни относно умения си, се свържете с колегите си и запомнете, че семействата и обгрижващите ще бъдат вашите основни подръжници и подкрепящи лица в ДАК пътешествието, което ще предприемете с детето на този етап. Свободно достъпните символи, използвани в упражнението по-горе, идват от Джелол набор символи (Jellow symbol set), а този в тази секция е от АРАСААК набор символи (ARASAAC symbol set) - и двата набора вървят с опция за няколко езика и има линк към тях в Global Symbols.
Дейност - Да разберем нуждитеActivity
Можете ли да си спомните кога за последни слушахте за опасения и приоритети на семейства, преди да разработите подходящи дейности и образователни ресусрси за дете, използващо ДАК или такова със специални потребности?
Мислете за употреба на отворени въпроси, които започват с "как" или "какво", а не с “павите ли/ползвате ли” или “правили ли сте/ ползвали ли сте” и питайте за техните идеи относно стратегии преди да правите предположения и предложения.
Ключови точки за проверка, когато откривате и разбирате нуждите на едно семейство
Какви са вашите цели и очаквания за ДАК устройството, което вашето дете ще получи?
✔
Какви са техните приоритети за вашето дете?
✔
Какъв е опита им с ДАК в миналото (добър, лош или неприятен)?
✔
Какви роли би могъл да играе всеки член на семейството в ДАК пътешествието?
✔
Как мислите това би повлияло на отношенията между членовете на семейството?
✔
Как милсите би засегнало отношенията с другите членове на общността или способността да извеждаш детето си навън сред общността?
✔
Какъв е най-добрият начин за вас да научите нов материал, свързан с ДАК?
✔
Каква мислите би трябвало да бъде ролята на специалистите, докато работят с вас на ДАК устройството?
✔
Какви са вашите най-големи опасения?
✔
Още възможности ...
Въвличане (в учатие)
Сега изгледайте това кратко видео и проверете влиянието от обратната връзка на родителите на София върху избора на ДАК устройство. Наличен е транскрипт. (transcript is available). Запишете някои бележки във вашия дневник за рефлексия.
Ако ДАК практиката е ограничена до кратки терапевтични сесии, успешните резултати ще бъдат по-трудни за постигане. Може да има тенденция към лимитиран пренос на умения от терапията към живота в ежедневието и изоставяне на технологията.
Услугите осигурени в дома позволяват на децата да се фокусират над комуникативни цели в средата, където ще имат възможността да упражняват нови умения (Rini 2002).
Обобщение
Фамилно-центрираната клинична практика осигурява на родителите възможността да бъдат въвлечени в цялостното планиране, свързано с комуникативните цели относно тяхното дете.
Обсъдете със семейството времето, необходимо за изпълнение на ДАК решението.
Осигурете необходимата подкрепа, тренинг, обучение и информация за семейството, за да се приложи и изпълни решението.
В тази тема ще се концентрираме върху достъпа до високотехнологични електринни устрийства за комуникация. Ще направим преглед на:
Типовете методи за достъп за електронни устрийства
Директен достъп (докосване/тач), който обикновено е най-ефикасен
Начини, по които да се улесни директния достъп за деца с физически нарушения
Използване на устройства с вградени алтернативни методи за достъп, също както и допълнителни методи за въвеждане
Посочване на символи с таблет
"Това е Оливър, той е на 3 години. Бил е под съмнение за наличие на Детска апраксия на речта (Childhood Apraxia of Speech), което означава, че той разбира думите изговорени към него и в ума си знае думите, които иска да каже, но е неспособен да ги изрече с устата си. Това видео е било заснето на 4/2/15 и е неговия първи опит да използва електронно ДАК (допълваща и алтернативна комуникация) устройство. Той използва Спийк фор йоурселф (Speak For Yourself) приложение на айпад (iPad) за негово ДАК устройство."
Директен достъп до устройства
Директният достъп (обикновено чрез докосване/тач) е най-ефикасения начин за достъп до помощни средства за комуникация, но също е най-физически изискващ. Много деца с физически увреждания намират за трудно да изпънат пръст и точно да посочат към малък символ.
Има много неща, които можем да направим, за да помогнем с това, такива като да подсигурим ДАК потребителя с ръкавица, острие за писане (стилус) или да сложим платмасов или метален обков около символа. Всички тези работят като редуцират броя на погрешно натиснати символи. Ръкавицата обикновено има изязан край на върха на един от пръстите, така че другите части от ръката могат да почиват или да докосват екрана без да правят избор. Острието за писане (стилус) и клавиатурата работят по почти съция начин.
Опции за достъпност
Устройството за комуникация, обикновено, има няколко опции, които могат да бъдат използвани за игнориране на кратки докосвания на екрана и други типове нежелани интеракции.
Един метод за достъп, поддържан от iOS устройства, но не и от Андройд (Android) по времето на натисване на тоаи текст, е характеристиката за "Употреба на локацията на последното докосване" (‘Use Final Touch Location’). Това позволява на децата да приплъзват пръста си по екрана, което стабилизира тяхното движение, докато достъгнат символа, който искат да изберат. This enables children to drag their finger on the
screen, which stabilises their movement, until they reach the symbol they wish to select. Повдигат пръста, след което избират символа.
Задържано отлагане за разсеяни деца
За задържаното отлагане, също, е било открито, че помага на деца със затрусднения в концентрацията на вниманието или за тези, които е вероятно да натиснат няколко пъти един и същи бутон заради звуковия ефект. Това е познато като "персеверация '/ повторение" и е често срещано сред аутистични деца. Едно "лекарство" за това е да се настрой задържано отлагане за около 0.2 секунди, така че само много преднамерени натискания да бъдат възприемани от устройството и преобразувани в реч. Настройки на Андройд Touch and Hold Delay
Показалки за глава
Показалките за глава са необичайни в това, че няма физическа връзка и взаимодействие между детето и метода за достъп, напр. детето не докосва компютъра или средството за въвеждани в никоя точка. Показалката за глава използва проследяване на движенията на главата на детето чрез камера, коятот на свои ред движи показалеца по екрана.
Тук има много кратко видео, илюстриращо употребата на посочване с глава с испански символи и преобразуване текст в реч.
Повече относно посочването с очи чрез високотехнологични средства като метод за въвеждане ще бъде дискутирано в Ниво 2.
Дейност - методи за достъп
Индиректен достъп - други начини за достъп до устрийство
Контрол с показалка / Pointer Control
Може да обмислим контрил с показалка за тези деца, които наистина се борят с директния достъп. Обикновено това се препоръчва за деца с церебрална парализа, които може да намерят за трудно прицелването в символ, или за деца с мускулна дистрофия, за които извършването на серия от движения през екрана може да бъде много изморително.
Контрол с показалка, като термин, се отнадся до употребата на стандартна мишка за достъп до компютър. Много деца с физически нарушения ще използват специални джойстикове, тракбол (trackballs) и плъзгащи се подложкимм, за да имат достъп до техните компютри и/или електонни ДАК устройства. Повечето деца ще използват ръцете си, за да боравят с алтернативи на мишка, докато други е възможно да изолзват своите крака или дори усти. Алтернативите на мишка винаги изискват от детето някакво преднамерено движение (такова като да помести пръст или ръка), но точността и обхвата, изисквани за всеки един тип варира.
Опции за достъп за контрол с показалка
Наред с директния достъп има много опции за достъп, вградени в устрийствата, за да помогнат в игнорирането на инцидентни натискания на бутони или с асистиране за насочване на показалеца на мишката върху желания символ. Те са постоянно променящи се и обновявани, помислете как ще останете в течение с тях.
В нашите 10 Стъпки към успени ДАК взаимодействия ние ще изследваме:
Стратегии за подкрепа на дете да коминикира
Стъпки за подкрепа на ДАК потребител
Възможности за коминикация
Употребата на ДАК докато разговаряте - моделиране
Нуждата да се осигури време, за да се комуникира
Отговаряне на опитите на детето да комуникира
Мислейки за ДАК взаимодействията
Докато гледате това видео си водете бележки във вашия дневник за рефлексия относно начина, по който ДАК е изпозлвана за подкрепа на речник, взаимодействия, окуражаване, моделиране, отговори и повторения. (Няма субтитри или транскрипт)
Дейност - Десет стъпки за комуникация
Десетте стъпки за комуникация / Steps to Communication (текстови документ) наистина са само някои от многото методи, които могат да бъдат изпозлвани за окуражаване на потенциалени ДАК потребители да взаимодействат със системите, които е възможно да им предсатвим. В тази дейност, по памет се опитайте да поставите стъпките в поредност.
Наистина няма стриктен ред, но като преместите АРАСАК (ARASAAC) и ТАВАСОЛ (TAWASOL) символите на верните им места, ще получите поглед на това, което е включено в една малка част от ДАК пътешествието.
Използвайте бутон възстаниви, когато проверявате вашата подредба и открийте имате ли грешки! Правилните символи ще останат на място и ще имате колкото са ви нужни опити, за да завършите дейността. Използвайте бутона опитай отново, ако искате да започнете всичко от самото начало!
Ако използвате клавиатура - натиснете Таб (Tab) и се потопете в активността. Изпозлвайте бутоните на курсора, за да навигирате през листа с обекти, използвайте клавиш 'Спейс" (spacebar), за да активирате или деактивирате един обект и бутоните на курсора, за да ги местите.
Идеи за комуникация
Десетте стъпки за комуникация са обяснени в подровни детайли в слайдовете, предоставени в секцияПрезентация в края на тази тема, тъй като стигнахме до края на Ниво 1 и ще направим преглед на всичко, което научихме. На този етап предоставихме обзор на това, което е включено, когато представяме алтернативни методи за подкрепа на каминуакация.
Нека отново да направим пауза и да помилсим за разговорите и взаимодействията между деца на много малка възраст и партньор в комуниакцията. Количеството повторения, жестове и лицеви експресии. На английски език дори има игри, които играем, такива като игри на криеница ( 'peek-a-boo'
games), "чао-чао" игри ('bye-bye' games), прости споделени занимания и дейнсоти, когато се чете книга, пеят се песни и игра с въображение с кубчета за редене или игра с пясък, вода и играчки като карти или кукли.
За тези деца, които използват ДАК, дори е по-важно да се позволи време за смяна на реда, преднамерени реакции и развиващ се език.
Винаги се опитвайте да моделирате (посочване на думи на ДАК табло / диаграма или устройство, докато говорите). Моделирането е наречено още "Подпомогната стимулация на езика" Always try to model ('Aided Language Stimulation') или " Подпомогнато въвеждане на език" ('Aided Language Input').
Изгледайте това видео, в което Подпомогната стимулация на езика (Aided Language Stimulation) е обяснена от Кристофър Бегадж (Christopher Bugaj)
"Всички теории за развитието на езика предполагат, че децата са обградени от модели на други, използващи езика, така те учат в техните ежедневни среди" (CHAT Now Manual, p. 1)
Проблемът за ДАК потребителите е, че не всеки изпозлва тяхната езикова система, така че те непрекъснато се нуждаят да виждат какво би трябвало да бъде изпозлвано в много различни ситуации. Частите на всекидневната рутина са идеално време, а включването на разширеното семейство и всичките приятели на ДАК потребителите са от голямо значение.
Типичното малко дете развива речта и езика със свое собствено темпо, бъдейки способно да упражнява звукове и думи с тези, които са около него.
Към двегодишна възраст детето има склонността да изпозлва прости фрази, такива като "още млляко" и да задава прости въпроси като "всичко свърши?" На тази въсраст също могат да следват и изпълняват прости команди и да разбират много повече от 50 думи, плюс тези, които могат да изговорят. Тези около тях могат да разберат какво е било казано.
Към третата година броят на думите бързо се надгражда с до около 1000, с фрази от две или три думи, с употреба на местоимения и много изискване на внимание към повторението и тотално ангажиране.
Преимущества на моделирането
Изследванията са показали, че моделирането забързва процеса на учене и може да бъде много мотивиращо, когато е било изпозлвано във всички среди на комуникация. То също помага на партньора в комуникацията да забави, а процеса е съвместно усилие, когато се научава къде могат да бъдат намерени символите и как работи ДАК системата. Процесът също е мултимодален, тъй като може да бъде визуален и с докосване, не става въпрос само за това да бъде чуто как се изговарят думите.
Винаги е важно просто да се целим толкова високо, да окуражаваме процеса от една дума към комбинации, докато партньора в комуникация осигурява завършената фраза или изречение. Помнете следващото ниво на езиково развитие и упражнявайте тези фрази, не просто "топка", а може би "игра на топка" или " Искаш ли топката? / Искам топката" и пр.
Грешки могат да възникнат, но това дава и на двамата - ДАК потребител и вие самите - шанс да разрешите проблема както бихте направили в ситуация с говорим език. Намерете нова дума / символ, мислете на глас докато изтривате една дума или добавяте друга, която е необходима, за да се завърши разговора. Ще научите повече за моделирането докато преминаваме през нивата.
Дейност - Обзор на типичното комуникативно развитие
Drager, K. D. (2009). Aided modeling interventions for children with autism spectrum disorders who require AAC.
SIG 12 Perspectives on Augmentative and AlternativeCommunication, 18, 114- 120.
Докато мислим за окуржаване на интеракции и комуникация, ние ще се концентрираме над нуждата от:
Последователност в ДАК
Изграждане на таблици / диаграми за комуникация за прости интеракции
Дейности и занимания за ДАК пътешествието
Последователност в ДАК
Три важни неща, които да запомните:
Лесен достъп ди ДАК системите през цялото време. Необходимо е да бъде на лесно сотъпно място и/или винаги на едно и също място, в зависимост от сензорните и моторни способности.
Преживяване, че ДАК системата е изпозлвана от всичко около тях, за да комуникират истински в истински ситуации: МОДЕЛИРАНЕ.
Символите могат да бъдат намерени на една и съща позиция на таблото и под същите категории, и по същия начин независимо от системата.
Фиона, която е на 2 години, се нуждае от най-ранния тип на табло / диаграма за комуникация за овладяване на вниманието си, интеракция и ранни искания, може би чрез употребата на думи като повече/стоп - Свалете изследването на случай на Фиона, за да научите повече за нея / Download Fiona as a Case Study to learn more about her (Word
doc).
Нека видим как тези два символа могат да бъдат изпозлвани и дръжте в ума си, че те могат да бъдат част от по-голямо табло, където други символи са били скрити. Това е наречено "маскиране" и може да бъде изпозлвано за превенция на объркване, но също позволява бърз достъп към повече думи, такива като тези намирани сред най-често изпозлваните думи за ДАК във всеки един език. В топ 100 на най-изпозлваните думи на английски език има много малко същевствителни!
Изпробвайте тези стратегии
Използвайки думата "още"
Стъпки
Техника
Примери
Насърчение
Физическа следа
Движение на ръка за индикиране на желаното - посочване
Вербална следа
"да поиграем с дрънкалката"
Жестова следа
Прави жест на разклащане на дрънкалката
Пауза
изчакване за реакцията на детето - очен контакт, звук, жест
Модел
Жестов модел
Посочва към изображение / символ "още"
Вербален модел
Изговорена е дума / текст- към - реч продукция "още"
Резултат
предмет/ Осигурена дейнсот
Детето реагира позитивно, посочва, докосва таблото или играчка и пр.
Имитация
Копиране на реакцията на детето и осигуряване на позитивна обратна връзка
Преработване - повторете всяка грешка по коригиран и позитивен начин
Отново изговорете думата "още" и посочете към таблото, и наградете.
Дейност - Създайте просто табло
Изпробвайте една онлайн алтернатива за създаване на табла Бордбилдър (Boardbuilder), за да разработите свое собствено просто табло за всяка дейност с голям избор от символи вместо изображения. Таблото може да бъде принтирано или свалено като файл в опънборд формат (open board format /obf), за да работи на приложнията за комуникация Сиборд (Cboard) или Кохдроп (Coughdrop). Възможните етикети, базирани на основни думи на английски език могат да бъдат използвани, когато се търсят символи. Те се виждат в таблицата по-долу и можете да създадете цветови код според частите на речта. Празните полета представляват места, където могат да бъдат добавени други символим, когато се учи още речник - спомнете си "маскирането".
Придобиване на език чрез моторно планиране (ПЕМП) / Language Acquisition through Motor Planning (LAMP)
Това е един подход за изграждане на език с употребата на символи, който окуражава последователността на моторни патерни, за да помогне с намирането на желаните думи колкото е възможно по-бързо. Нарича се "ПЕМП" и е разработен от PRC - Saltllo ("LAMP" and is developed by PRC-Saltllo.) ПЕМП е базиран на:
Готовност за учене – Потенциалният потребител има способността
Споделена ангажираност – партньори за комуникация
Последователни и уникални моторни патерни – развитие на автоматизация
Единични думи – думи, с които да се изграждат изречения, вместо да се дават цели, завършени фрази
Звукови сигнали – изборът на символ е изговоре
Естествени последствия – свързани резултати в следствие на избирането на символ - ябълка - те виждат / ядат ябълка
В примера по-долу, можете да видите, че сме запазили оригиналната позиция на по-ранния избор на думи и просто сме добавили повече с някои категории за табла, което ще бъде на пластовете под основното, входно табло в книга за комуникация или на таблет.
Цветовото кодиране се отнася към различните части на речта и може да бъде личен избор, но много хора следват Goosens' et al or the Fitzgerald Key.
Дейност - Още изследвания на случай
Вече се запознахте с Фиона, сега ще срещнете Йола (Yola), Майло (Milo), Петра (Petra) и Фредерик (Frederick), коитоho са наши други изследвания на случаи - всяко едно върви със стратегическа, лингвистична, операционална и социална цел, която насочва към следващия етап на изграждане на речник. За да научите повече за тези цели свалете Пътеки за първо ядро (Pathways for Core First) от Тоуби Дайнавокс (Tobii Dynavox). Ще разгледаме изходните изследвания зад тези цели по-късно в този курс. Използвайте вашия дневник за рефлексия да си запишете бележки относно целите и дали чувствате, че те ще бъдат полезни в бъдеще.
ДАК основна дума на седмицата
Новият речник е важен!
Накрая, изгледайте това видео, за да видите как можете да помогнете една дума на седмицата да стане част от ДАК пътешествието на детето.
Обобщение
Мултисензорен подход за употрена ба сиволи на таблата
Изграждане на автоматизация на основни думи (Core Words Building automaticity) чрез позиция, разпознаване чрез цвят
Части на речта - изграждане на език - конструиране на изречения
Осигуряване на множество начини за ангажиране в научаването на един и същ речник